Dlaczego „Leśna Szkoła”?
Nazwa każdego przedsięwzięcie ma jednak istotne znaczenie. Przecież to tę właśnie nazwę będziemy odmieniali przez co najmniej kilka przypadków przez najbliższe nie tylko tygodnie ale – miejmy nadzieję – miesiące i lata, żeby nie sięgać dalej.
A więc dlaczego „Leśna Szkoła” a właściwie dlaczego „Szkoła” a skoro „Szkoła” to dlaczego akurat „Leśna”.
Okazuje się, że jest całe mnóstwo dobrych powodów.
Zacznijmy od członu nazwy „Szkoła” – sądzimy, że aktywność turystyczną możemy lub winniśmy lub mamy prawo nazywać szkołą wówczas gdy uczestnicy mają szansę czegoś się nauczyć, najlepiej zdobyć nie tylko jakieś informacje czy też wiedzę, która jak wiadomo bywa ulotna ale również zdobyć praktyczne umiejętności, które można odświeżać i w ten sposób utrwalać. W efekcie uczestnik naszej „Leśnej Szkoły” będzie miał szansę kiedyś przekazać nabyte tutaj umiejętności innej osobie albo namówić innych ludzi do skorzystania z oferty Leśnej Szkoły. A więc będziemy próbowali stworzyć również możliwość działania w dobrym celu.
Czy jednak można się czegokolwiek wartościowego i użytecznego nauczyć w jeden dzień a właściwie w kilka godzin. Akcja Narty Dzieciom udowodniła, że można.
„Szkoła” również dlatego, że zajęcia będą odbywały się pod okiem opiekunów – którzy będą nauczycielami ale w pewnym sensie będą również uczyć się jak być dobrym nauczycielem. Tak jak to było z opiekunami narciarskimi – wolontariuszami z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Wreszcie oferta Leśnej Szkoły jest dedykowana głównie dla grup szkolnych, które będą w pewnym sensie w szkole tyle, że nie w zwykłym miejscu jak co dzień ale w Puławach Górnych, Rudawce Rymanowskiej i okolicy, w otoczeniu obiektów Ośrodka Narciarskiego Kiczeraski, który gościł około 4 000 uczniów w ramach akcji Narty Dzieciom w sezonie narciarskim 2012/2013.
Podobnie jak szkoła jest powszechna tak chcielibyśmy aby Leśna Szkoła była dostępna dla każdego ucznia – a więc podstawą organizacyjną funkcjonowania Leśnej Szkoły jest system rezerwacji, który umożliwia dobre, najlepiej pełne wykorzystanie kalendarza dzięki czemu koszty prowadzenia Leśnej Szkoły rozłożą się na odpowiednio dużą liczbę uczestników – po prostu – uczniów.
Analogii pomiędzy Leśną Szkołą a szkołą, do której codziennie chodzicie (albo do której chodzą Wasze dzieci) jest całe mnóstwo – skupmy się przez chwilę na najważniejszej: żadna szkoła nie może pracować bez uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników albo inaczej mówiąc to ludzie tworzą szkołę chociaż zwykle kojarzy się z obiektem i pomieszczeniami, które nazywamy klasami. Leśna Szkoła będzie się rozwijać tylko wtedy jeżeli uczniowie będą chcieli do niej „uczęszczać” a więc przyjeżdżać do Puław Górnych i Rudawki Rymanowskiej. Całe przedsięwzięcie jak każde, które ma ambicje niesienia prawdziwych wartości jest niezwykle trudne – szczególnie na początku, kiedy nie nabierze jeszcze rozpędu. Dlatego bardzo prosimy nauczycieli, rodziców i uczniów – pomóżcie nam stworzyć Leśną Szkołę.
Szkoła nazywa się „Leśna” z kilku powodów. Najprostszy jest taki, że w zasadzie cały teren, na którym będą odbywały się zajęcia to śródleśna enklawa – kiedy mijamy ostatnie zabudowania miejscowości Pastwiska, kierując się na most na rzece Wisłok, w miejscu w którym rzeka przechodzi w jezioro zaporowe – wjeżdżamy do Lasu. Kompleks leśny ciągnie się na południe aż do granicy państwa i dalej na Słowację, na wschód Bukowicą w kierunku Komańczy (dalej Beskid Niski przechodzi w Bieszczady) a na zachód przez Wisłoczek, lasy otaczające Rymanów Zdrój i Iwonicz w kierunku Magurskiego Parku Narodowego. Ewidentnie znajdowali się wszyscy będziemy w obrębie jednego z większych, zwartych kompleksów leśnych w skali całego kraju.
Same zajęcia również w znacznej części będą odbywały się na tak zwanym wolnym powietrzu a więc w lesie.
Ale jest ważniejszy powód nazwania naszej szkoły „Leśną”. Las w mniej lub bardziej świadomy sposób kojarzy się nam z harmonią. Wszyscy odczuwamy pewne wręcz sacrum jakim jest las. Środowisko, które nawet mimo ingerencji człowieka zmierza do stanu równowagi, w której wszystkie bez wyjątku mieszkające w lesie stworzenia, zarówno zwierzęta jak i rośliny i grzyby są sobie nawzajem potrzebne, gdzie żadna z form życia nie może długoterminowo istnieć bez innych. Czyli modelowa wspólnota.
Las kojarzy się nam również z bezpieczeństwem chociaż z pewnością niektórzy obawialiby się przebywać w lesie samemu, szczególnie w nocy. Instynktownie czujemy, że las to wyjątkowy ekosystem.
Wreszcie las, w sensie morfologicznym ale również energetycznym czy tez z punktu widzenia cyrkulacji masy i energii oraz przebiegu procesów życiowych składa się głównie z drzew a drzewo to szczytowe osiągnięcie ewolucji.
Powinniśmy sobie również uświadomić jak ogromna jest ochronna funkcja lasu nie tylko ta spełniana dla zwierząt. Las chroni nawet sam krajobraz, chroni glebę przed erozją czyli w konsekwencji zniszczeniem a przecież chroni również nas przed gwałtownymi wezbraniami rzek i przed suszą bo jest najlepszym i ekonomicznie najbardziej efektywnym mechanizmem retencji wody.
Wiele więc możemy nauczyć się od lasu: roztropności i równowagi, wytrwałości i skuteczności. Ten akurat powód nazwania turystycznego produktu turystyki kwalifikowanej Leśną Szkołą jest może nieco nad miarę patetyczny a ktoś mógłby powątpiewać – że nieco naciągany i że na wyrost. Takie są jednak ambicje Leśnej Szkoły i to od nas zależy w jaki sposób wypełnimy planowane zajęcia treścią. W każdym razie przymiotnik „Leśna” – zobowiązuje.