Rowerowy Dzień – Zagłębie Ambitnej Turystyki
czyli uczniowska turystyka i kultura fizyczna poza szkołą.
Tutaj zawarłem wyłącznie zwięzły opis Rowerowego Dnia – tak aby nauczyciele mogli posłużyć się nim gdy będą zachęcać uczniów i rodziców do krótszych i dłuższych zajęć rowerowych.
Przede wszystkim: mimo że sieć „szlaków rowerowych” w Zagłębiu Ambitnej Turystyki jest niekompletna już teraz możemy zaproponować krótsze:
3-4 godzinne wycieczki rowerowe dla wszystkich chętnych uczniów, począwszy od klasy V czy nawet IV łącznie z tymi, którzy nie jeżdżą rowerem regularnie i w dodatku „nie grzeszą” kondycją i sprawnością fizyczną- oznacza to bardzo płaskie trasy, z niewielką liczbą podjazdów, po drogach o dobrej nawierzchni, praktycznie bez przeszkód terenowych (wybojów, konieczności omijania kałuż czy zabłoconych odcinków dróg szutrowych czy przekraczania strumieni);
3-4 godzinne wycieczki dla uczniów (również od klasy V czy nawet IV) dla sprawniejszych fizycznie i nieobawiających się wyzwań – oznacza to trasy z podjazdami i fragmentami trudniejszego terenu, z fragmentami dróg polnych czy leśnych, nieutwardzonych;
oraz dłuższe zajęcia całodzienne, w tym wycieczkę rowerową pod nazwą Rowerowa Szkoła Przetrwania w Puławach Górnych, od klasy VI lecz – co ciekawe – trasę położoną głównie w dolinie Wisłoka i Jasiołki w gminie Jaśliska, o długości 48 km i sumie podjazdów ponad 1 km, z kilkoma dużymi podjazdami i jazdą w terenie (odcinek z Wernejówki do Darowa i grzbietem Bukowicy) wielokrotnie pokonywali właśnie uczniowie klasy V a w grupach bywało również kilku uczniów klasy IV.
Proponujemy następujące lokalizacje startu i mety Rowerowego Dnia:
Wola Sękowa (Uniwersytet Ludowy) – kilka wariantów trasy bardzo łatwej: do Roztoki i z powrotem, z możliwością dodania wycieczki doliną potoku Sanoczek przez Wolę Jaworową i z powrotem, z możliwością dodania dojazdu do Bukowska drogą polną i leśną, zdobycia punktu 600 m.n.p.m. i powrotu przez wieś Tokarnia. Wariant ze zdobyciem przełęczy pod Tokarnią oraz samej góry Tokarnia 778 m.n.p.m. – przekształca wycieczkę w całodzienną. Dodatkową atrakcją dla uczniów będzie sam Uniwersytet Ludowy i np. zwiedzanie pobliskiego tzw. Leśnego Ogrodu Wodnego. Długość trasy od 10 do 30 km. To nie wszystkie możliwe trasy wycieczek z baza w Woli Sękowej. Możemy bowiem włączyć do wycieczki przysiółek Pielni pod nazwą Mroczkówki – również jako trasę łatwą oraz „wzgórza wiatrakowe” okalające Bukowsko – wariant trudniejszy dla uczniów z kondycją. Trasy całkowicie odizolowane od ruchu samochodowego lub wymagające jedynie przejścia przez mało-ruchliwą drogę wojewódzką.
Puławy Górne (Ośrodek Narciarski) – tutaj polecamy łatwą trasę do Rudawki a następnie w drodze powrotnej – do Wernejówki i z powrotem do Puław Górnych. Oraz znacznie większy wybór tras dłuższych – bardzo wiele wariantów lub trudniejszych – np. na Kiczerkę, pętlę przez górę Polana i Kiczerę czy też pętlę dłuższą przez Bukowicę, Darów, Wisłok Wielki, dolinę Izwór i ponownie Bukowicę do Puław Górnych. Najbardziej atrakcyjny (i niewymagający pod względem podjazdów) wariant przez Wernejówkę do Darowa szlakiem konnym i dalej przez Polany Surowiczne do Woli Niżnej i rezerwatu Źródliska Jasiołki wymaga pokonania 3 kilometrowego odcinka właśnie z Wernejówki do Surowicy, na którym w okresach deszczowych panuje „wymagające błoto”. To strategiczny odcinek łączący Rejon Woli Sękowej, Odrzechowej i Puław z gminą Jaśliska. Niezwykle potrzebne byłoby jego punktowe odwodnienie i utwardzenie.
Jaśliska (miejsce startu i mety do wyboru) – tutaj polecamy „kultową wycieczkę do rezerwatu Źródliska Jasiołki”, która w wersji z Jaślisk będzie trasą łatwą, naprawdę dla każdego ucznia ale jest też szereg innych możliwości i zupełnie nieograniczone możliwości organizowania tras dłuższych. Atrakcyjny jest grzbiet na północ od Jaślisk z dawną (obecnie nieuczęszczaną przez samochody) drogą powiatową oraz sąsiedztwo Polan Surowicznych, do których możemy dostać się asfaltem i Lipowca.
Królik Polski (miejsce startu nie jest jeszcze ostatecznie określone, może być to szkoła) jest położony w stromej dolinie i wycieczki stąd będą wymagały sforsowania istotnych podjazdów, z których łatwiejszy biegnie do Wisłoczka (dwoma wariantami) a trudniejszy przez Bałuciankę na słynny Wierch Przymiarki z niezwykłymi panoramami. Dalej z Wisłoczka proponujemy Rudawkę (po drodze słynny wodospad na potoku Wisłoczek) i odwiedzenie miejsc związanych z wakacyjnymi pobytami Kardynała Wojtyły w Rudawce oraz „niezwykłą lekcję geografii” nad Wisłokiem pod urwiskiem o nazwie Olzy i/lub Płacząca Ściana (zimą znana jako Lodospady w Rudawce Rymanowskiej. Królik Polski oferuje cały szereg tras dłuższych – łącznie z odwiedzeniem rezerwatu Źródliska Jasiołki, Polan Surowicznych, Darowa czy Bukowicy jeśli jednak chcemy uniknąć poruszania się drogami publicznymi (a nawet używając ich) musimy liczyć się ze sporymi podjazdami.
Zawsze możemy przedyskutować opcje umożliwiające całkowite uniknięcie dojazdu autobusem choć pamiętajmy, że najważniejsza jest optymalna trasa rowerowa dla uczniów. Przykład: szkoła w Odrzechowej mogłaby rozpocząć i zakończyć wycieczkę w Odrzechowej dojeżdżając do Woli Sękowej „od razu” na rowerach. Niestety najłatwiejszy jest dojazd drogą wojewódzką – a więc „w towarzystwie” samochodów, dwa kolejne: przez Mroczkówki lub łąkami „Instytutu” – stwarzają nieco przeszkód terenowych (lecz od czego są rowery górskie).
Zasadą jest indywidualne uzgodnienie Rowerowego Dnia z przewodnikami i organizatorem. Dlatego proszę nie wahać się i dzwonić pod numer 607 697 621. Na razie pod ten numer – pojawią się kolejne.
Myśląc o terminie zapoznajemy się z kalendarzem rezerwacji terminów na http://www.lesnaszkola.com/rejestracja-szkol-rowerowy-dzien/
Jedyne co uczeń musi mieć ze sobą to dobre chęci, gotowość podjęcia wyzwania fizycznego zmęczenia i musi być odpowiednio ubrany do warunków pogodowych.
Na rower ubieramy się raczej ciepło niż lekko, zwłaszcza jesienią. Góra – na cebulkę. Wypada mieć mały plecaczek (taki jak do szkoły – może być ten sam – lub mniejszy) na kanapki – które są niezbędne, jeden baton, picie oraz ubranie, które zdjęliśmy bo było nam zbyt gorąco lub jeszcze nie założyliśmy bo jest nam ciepło.
Buty ze względnie sztywną podeszwą, na przykład adidasy. Jesienią mogą być lekkie trzewiki.
Rowery uczniowie otrzymają na starcie wycieczki.
Rezerwując wycieczkę (przez panel „Kontakt” na stronie lesnaszkola.com) w treści podajemy – oprócz danych wymaganych do przesłania wiadomości – liczbę uczniów i opiekunów – najlepiej 23 lecz może być większa – wtedy wymaga to szczegółowych uzgodnień z organizatorem przez telefon, wiek uczniów (by organizator przygotował właściwych rozmiarów rowery) oraz termin i zaznaczamy bazę: na przykład: Wola Sękowa.
Rowerowy Dzień odbywa się z przewodnikiem (dwoma), który zapewnia serwis sprzętu i opiekę (ma zapasowe dętki oraz klucze i awaryjną porcję słodyczy) oraz podstawowe informacje o trasie i atrakcjach okolicy. Niezbędny jest udział nauczycieli oraz mile widziany – rodziców.
Rowerowy Dzień kończymy ogniskiem z pieczeniem kiełbasek (jabłek, ziemniaków, kanapek). Kto organizuje kiełbaski, ziemniaki, jabłka? – To wymaga każdorazowego uzgodnienia.
Będziemy starali się by Rowerowy Dzień był połączony z konkursem na reportaż z wycieczki. Nagrody mają być pomyślane jako motywacja dla uczniów i nauczycieli.
Bogactwo już możliwych do przejechania wariantów tras (propozycja obejmuje aktualnie niemal wyłącznie odcinki utwardzone bez ruchu samochodowego – wersja z odcinkami dróg polnych i leśnych nieutwardzonych, z trudniejsza nawierzchnią jest wielokrotnie bogatsza) umożliwia skorzystanie z kilku niepowtarzających się wycieczek na przykład 2 razy jesienią i 2 lub 3 razy wiosną.
Zachęcamy szkoły do podjęcia próby takiego skonstruowania planu lekcji by każda klasa raz w miesiącu mogła odbywać po 3 lub 4 godzinach lekcyjnych w szkole kolejne 2 lub 3 lekcje W-F, geografii i opcyjnie (WOS, WOK, historii) właśnie jako Rowerowy Dzień. W wypadku ewidentnej niepogody – odbywałyby się one w budynku szkolnym.
Mapy z przebiegiem różnych tras rowerowych w Zagłębiu Ambitnej Turystyki były w komplecie materiałów na spotkaniu roboczym w dniu 15-go września w Puławach Górnych.
Prosimy o zgłaszanie uwag do tego tekstu (telefonicznie bądź przez panel Kontakt na lesnaszkola.com) bym mógł go ulepszać w oparciu o Państwa sugestie.