Leśna Szkoła Plus w Rudawce Rymanowskiej!
Lasy, rzeka, obcowanie z przyrodą. Wracamy do krainy dzieciństwa naszych rodziców i dziadków – dajemy uczniom możliwość oderwania się od skomputeryzowanej codzienności!
Nasz ośrodek oferuje całodzienne zajęcia dla uczniów, połączenie nauki z zabawą, jazdy konne, piesze wycieczki, warsztaty gospodarskie. Każdy uczeń będzie miało okazję podejść, dotknąć i zapytać o to co go zaciekawi. Dzięki czemu będzie bardziej otwarte na drugiego człowieka, ale i na otaczający go świat.
Dla wielu uczniów wielką przyjemnością będzie możliwość spotkania z naszą gromadką zwierząt gospodarskich – ciekawskich kóz i upartych baranów.
Piesza wędrówka Dolinami Wisłoka
Ważną częścią zajęć jest zwiedzanie pobliskiej okolicy. Nieopodal znajduje się odkrywka fliszu karpackiego, wodospady, przełomy rzeczne. Pracownik ośrodka opowie uczniów o genezie tutejszych skał, o piaskowcach, marglach, łupkach, a w rumowiskach skalnych będziemy szukać ciekawych i rzadkich minerałów i przede wszystkim budować kamienną przeprawę przez rzekę Wisłok.
Warsztaty Kulinarne
Podstawowym celem zajęć jest zainteresowanie uczniów tematyką nisko-przetworzonej żywności i wspólnego przyrządzania i spożywania posiłków. Wszyscy uczestnicy zajęć będą mieli możliwość wraz ze swoim zespołem przygotować konkretną potrawę. Zajęcia kulinarne odbywają się pod opieką przygotowanych pracowników Ośrodka w Rudawce, w grupkach z których każda jest pod opieką co najmniej jednego prowadzącego. Wszystkie zajęcia zawierają element rywalizacji a więc mobilizacja uczniów wokół celu jakim jest wygrana, jest gwarantowana!
Co zrozumiałe, przygotowywane potrawy będą spożywane przez uczniów, opiekunów i nauczycieli – a więc wyżywienie zapewnione a część przygotowanych produktów uczniowie będą mogli zabrać do domów.
Podczas całego dnia będziemy fotografować zajęcia i zabawy, a pamiątkową galerię zdjęć prześlemy później nauczycielom!
Proponujemy Państwu możliwość przedłużenia pobytu do kilku dni w oparciu o program edukacyjny Rudawki ale również w pobliskim ośrodku narciarskim kiczeraski.pl w Puławach Górnych.
I całe mnóstwo innych atrakcji w Rudawce Rymanowskiej i okolicy
Zajęcia odbywają się jednocześnie dla 40 – 50 uczniów w 2 głównych grupach: krajoznawczej i kulinarnej. Po około 2 godzinach następuje zamiana grup. Sam przebieg zajęć jest na bieżąco dostosowywany do sytuacji w grupie, pogody i ograniczeń czasowych.
Zalety nisko-przetworzonej żywności oraz wspólnego przygotowywania posiłków – zajęcia praktyczne połączone z budową przeprawy przez rzekę Wisłok oraz dawką muzyki, śpiewu bądź tańca.
Zajęcia trwają pięć do sześciu godzin i składają się dla każdej z dwóch grup głównych: niebieskiej i białej z komponentu kulinarnego – około 2 godz. 30 minut. W tym czasie grupa niebieska przygotowuje drugie śniadanie w oparciu o pełnowartościowe i posiadające certyfikat Ministerstwa Edukacji Narodowej produkty mleczne z OSM w Jasienicy (jednego z nielicznych samodzielnych przedsiębiorstw przetwórczych w branży mleczarskiej) oraz pieczywo z lokalnej, tradycyjnej piekarni oraz warzywa pochodzące z konserwatywnego ale towarowego gospodarstwa rolnego. Gdy grupa niebieska przygotowuje drugie śniadanie grupa biała dzieli się na dwie podgrupy, z których pierwsza rozpoczyna budowę przeprawy przez pobliski Wisłok (lub jego dopływ – Wisłoczek) a druga – słucha muzyki i uczy się wybranej piosenki w akompaniamencie gitary – zajęcia muzyczne (lub taneczne) odbywają się tuż obok Sali barowej, gdzie na idealnie nadających się do tego celu stołach uczniowie, podzieleni na kilka mniejszych grupek oraz z pomocą i pod opieką naszego zespołu kulinarnego przygotowują drugie śniadanie.
W połowie pierwszej części budowniczowie przeprawy zamieniają się miejscami z grupą muzyczną (taneczną), która teraz kontynuuje budowę przeprawy przez Wisłok.
Na zakończenie części pierwszej opiekunowie oceniają stan zaawansowania i kunszt zbudowanej części przeprawy przez Wisłok oraz wykonanie piosenki a wszyscy spotykają się w Sali barowej, gdzie częstują się drugim śniadaniem. Ocenie podlega również kunszt kulinarny, którym wykazała się grupa niebieska.
Po drugim śniadaniu następuje zamiana miejsc – teraz grupa biała przygotowuje „lunch”, składający się z proziaków, naleśników z farszem oraz surówek i soków zaś grupa niebieska dzieli się na pierwszą i drugą, które odpowiednio kontynuują budowę przeprawy przez Wisłok i uczą się piosenki bądź układu tanecznego.
Procedura oceny powtarza się z tym, że teraz wszyscy mają możliwość skorzystania z przeprawy przez Wisłok i odbycia krótkiego spaceru suchą nogą do znajdujących się tuż obok naszego Ośrodka ale po drugiej stronie Wisłoka wyjątkowych miejsc : kiedyś ulubionych miejsc wypoczynku wówczas kardynała Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II ale i niezwykłej urody „pomników przyrody nieożywionej” cudownej kamienistej plaży nad Wisłokiem, Płaczącej Ściany, nieznanego wodospadu i wreszcie największej odkrywki fliszu karpackiego – ściany tzw. Olzy.
Wycieczka również może mieć formułę rywalizacji zespołowej jeśli opiekunowie postanowią, że zaangażowanie w jej czasie i zademonstrowana wiedza i uwaga będą podlegać ocenie. Czas trwania samej wycieczki to około godzina mimo że jej dystans to zaledwie 2 kilometry.
Uczniowie mogą zabrać do domów nadwyżki, które pozostaną po wzajemnym poczęstunku – tak aby swoiście udokumentować swoje nietypowe doświadczenia rodzicom.
To może wydać się zaskakujące ale obserwujemy autentyczne zaangażowanie we wspólne przygotowywaniu posiłków (tak samo jak w budowę przeprawy przez rzekę).
Sama rzeka Wisłok w Rudawce Rymanowskiej płynie skalistym i kamienistym korytem. Woda jest bardzo, bardzo płytka, czysta i dokładnie widać co znajduje się na dnie. Woda jest przy tym wyjątkowa ciepła stąd zabawa w niej jest całkowicie bezpieczna i dostarcza dzieciom i młodzieży wielu wrażeń. Proponowana formuła zajęć nawiązuje do sprawdzonej formuły Leśnej Szkoły w Puławach Górnych, gdzie udało się połączyć rywalizację, zespołowość i mobilizację z wartościową zawartością merytoryczną zajęć.
Zajęcia kulinarne w Rudawce stanowią bardzo podobne połączenie mobilizacji, rywalizacji i zespołowości z wartościową i na ogół mało popularną choć bardzo potrzebną wiedzą o odżywianiu i wspólnym spożywaniu posiłków. Są po prostu „na czasie”.